START » INNE » porady dla lokatorów - termostaty
porady dla lokatorów - termostaty
ZALECENIA W ZAKRESIE EKONOMICZNEGO KORZYSTANIA
Z ZAWORÓW TERMOSTATYCZNYCH
Z ZAWORÓW TERMOSTATYCZNYCH
Zainstalowane w mieszkaniach zawory termostatyczne i podzielniki kosztów ciepła na grzejnikach mają na celu obniżenie kosztów centralnego ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego Lokatorów i uniknięciu negatywnych skutków obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń dla żywotności budynku.Jakie warunki należy zachować, aby oszczędności były widoczne, a w mieszkaniach nie powstawały pleśnie i grzyby?
Przede wszystkim, NIE NALEŻY
- zasłaniać grzejników zasłonami, meblami, obudowywać ich w żaden
sposób. Im gorszy dostęp powietrza z pomieszczenia do grzejnika, tym więcej ciepła ucieka przez
ścianę za nim. Taka sytuacja może też fałszować wskazania podzielnika.
- zostawiać okien uchylonych na dłuższy czas. Zimne powietrze z okna opływając głowicę termostatyczną zaworu grzejnikowego powoduje jego zwiększone otwarcie, a większość energii oddanej przez grzejnik ´wylatuje´ bezpośrednio na zewnątrz budynku.
- zasłaniać nawietrzników powietrza oraz kratek wentylacyjnych i całkowicie uszczelniać wewnętrznych drzwi i okien. Gotowanie, pranie, suszenie czy nawet oddychanie - to czynności związane z wydzielaniem pary wodnej. Jeżeli wentylacja jest utrudniona, wilgoć w pomieszczeniach staje się na tyle duża, że zaczyna się skraplać na szybach, potem innych przedmiotach. W mieszkaniu panuje zaduch i idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które są tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia, jak i trwałości żelbetowej konstrukcji budynku.
- suszyć prania oraz zakrywać głowicy zaworu termostatycznego i podzielnika kosztów.
- zasłaniać okna zasłonami lub firanami do poziomu parapetu. Okno jest tym elementem budynku, który najlepiej przewodzi ciepło, więc powstają na nim duże straty.
- wietrzyć pomieszczenia codziennie, intensywnie przez około 10 minut, ustawiwszy uprzednio pokrętło termostatu na minimum. Należy zwrócić uwagę, że nawet przy takim ustawieniu, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ok. 6°C, to termostat się otworzy - z powodu zbyt długiego wietrzenia - i ciepło, za które płacimy, będzie uciekało przez otwarte okno.
- zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach na czas snu. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury o 1°C to oszczędność kosztów rzędu 6%, a podczas snu organizm lepiej funkcjonuje przy obniżonej temperaturze.
- dbać o poprawną wentylację pomieszczeń. Pamiętajmy, że aby wentylacja funkcjonowała, potrzebny jest stały dopływ powietrza z zewnątrz, a sam sprawny i drożny komin wentylacyjny nie zapewni nam dobrej wentylacji.
- nie dopuszczać do spadku temperatury w pomieszczeniach poniżej 16°C (Dziennik Ustaw nr 75 poz. 690 z 2002r. - § 134. ust. 6.).
Przypominamy, że za doprowadzenie powietrza do lokalu oraz utrzymanie prawidłowej temperatury odpowiada lokator! Niedostosowanie się do powyższych zaleceń powoduje zagrożenie utraty zdrowia oraz niszczenie lokalu.